Hudební festival k 150. výročí narození Františka Bílka

21.8.2022 - 18.9.2022 Chýnov, Hroby

Hudební festival k 150. výročí narození Františka Bílka

ve zmíněném období proběhne série několika koncertů II. ročníku v jižních Čechách

1) 21. 8. v 17 hod. | kostel Nanebevzetí Panny Marie
- Ondřej Valenta varhany, Šárka Petříková housle (Hroby)

2) 28.8. v 17 hod. | kostel Nejsvětější Trojice
- Stamicovo kvarteto, Olga Černá zpěv (Chýnov)

3) 4.9. v 16 hod. | open air koncert
- Celloansámbl sv. Cecilie (Obora Chýnov | GPS 49.40448442N, 14.8155544E)

4) 11. 9. v 11 hod. | Bílkova chaloupka
- Barbora Plachá harfa (Chýnov)

5) 18.9. v 17 hod. | kostel Nejsvětější Trojice
- En Arché smíšený komorní sbor (Chýnov)

Na přelomu srpna a září se Chýnov po roce opět stane centrem hudebního života na Táborsku. Římskokatolická farnost připravila druhý ročník festivalu klasické hudby, kterým chce letos připomenout 150. výročí narození slavného rodáka, sochaře Františka Bílka.

František Bílek se narodil 6. listopadu 1872 v Chýnově na předměstí v domě čp. 107, kde jeho otec provozoval kolářské řemeslo.  Na pozemku, který patřil jeho rodičům, blíže k potoku si později sám vystavěl originální vilu s ateliérem, kde žil a pracoval do roku 1902, než se oženil s Bertou Nečasovou a odstěhoval se do Prahy. Do své chýnovské „chaloupky“  se ovšem vždy s celou rodinou rád vracel a trávil zde i se svými přáteli především letní měsíce a zde také 13. října 1941 zemřel.

Jednotlivé koncerty festivalu budou probíhat na různých místech, na nichž si chceme připomenout pomyslnou životní pouť Františka Bílka Chýnovem. Začneme v neděli 21. srpna koncertem v Hrobech,  na místě, odkud Bílkův  rod pochází. Na varhany ve zdejším kostele zahraje skladby barokních autorů Ondřej Valenta, varhaník basiliky sv. Petra a Pavla v Praze na Vyšehradě, kterého na housle doprovodí členka orchestru Národního divadla Šárka Petříková.  

Pro další koncert už se přesuneme do Chýnova, do kostela Nejsvětější Trojice, kde byl František Bílek  u renesanční cínové křtitelnice 7. listopadu 1872 pokřtěn. Právě zde se v neděli 28. srpna zaposloucháme od 17 hodin do hudby s interprety Stamicova kvarteta a mezzosopranistky Olgy Černé v komorních skladbách české a světové literatury Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Josefa Bohuslava Foerstera a Ottorina Respighiho.

Mládí Františka Bílka nebylo zrovna jednoduché. Ještě mu nebylo ani dvacet let, když odešel na dva roky studovat do Paříže. Život tamní umělecké bohémy mu ale nevyhovoval a i svým dílem se vymykal akademickému pojetí studia a sochy, které zde vytvořil, nebyly v Praze přijaty. Po návratu z Francie a po roční vojenské službě hledal útočiště a bezpečí ve svém rodném Chýnově. Možnost pracovat získal v bývalé schwarzenberské střelnici v Oboře. Tady v lesním tichu zhmotňoval své mystické zážitky v suverénní dřevořezby. Na místo, kde kdysi střelnice stála, jsme pozvali Celloansámbl svaté Cecilie. Mladí violoncellisté tady pod korunami stromů rozezní své nástroje v neděli 4. září od 16 hodin.

Další etapa života Františka Bílka byla už šťastnější. Na pozemku svých rodičů vybudoval v roce 1898 dům s prostorným ateliérem, který brzy navštívila Bílkova osudová žena a celoživotní láska Berta Nečasová. Jaký jiný hudební nástroj než romantická harfa by mohl lépe vystihnout souznění dvou milujících se bytostí? Proto bude nedělní matinée 11. září od 11 hodin, které se uskuteční na místě spojeném se šťastnými chvílemi Bílkova rodinného života, věnováno přední české sólové harfistce mladší generace Barboře Plaché.

Na poslední z cyklu koncertů se vrátíme do chýnovského barokního kostela Nejsvětější Trojice. Tady v neděli 18. září vystoupí smíšený komorní sbor  En Arché pod vedením sbormistra a dirigenta a hobojisty České filharmonie Vojtěcha Jouzy a na rozloučení s festivalem a Františkem Bílkem provede kromě jiného Stabat Mater od Josefa Bohuslava Foerstera.

Festival je možné uskutečnit především díky podpoře Jihočeského kraje z programu Podpora kultury – Živé umění a finančnímu příspěvku města Chýnova. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné.

V Chýnově 21. 7. 2022

Alena Strašrybková, Římskokatolická farnost Chýnov
knihovna@chynov.eu
tel. 381297647


Ke 150. výročí narození Františka Bílka připravilo město Chýnov výstavu, která dokumentuje především vztah Františka Bílka k rodnému Chýnovu a zároveň klade důraz na významné umělecké osobnosti, které Františka Bílka v Chýnově navštěvovaly. Výstava je instalována v exteriéru, v parku před chýnovskou sportovní halou a je přístupna kdykoliv, po celé léto.

Chýnov