Putovní výstava 2022

Čarodějné housle

8.10.2022
od 18:00 v prostorách Goethe Institutu v Praze

Mezinárodní společnost Josefa Bohuslava Foerstera pořádá dne 8.10. 2022 od 18:00 v prostorách Goethe Institutu v Praze komorní koncert s podtitulem Čarodějné housle.

Houslista Miroslav Vilímec, dlouholetý koncertní mistr České filharmonie, spolu se svým bratrem a klavíristou Vladislavem Vilímcem, usilují o uchování odkazu slavných českých houslistů minulosti. V rámci působení ve Společnosti Jana Kubelíka natočil Miroslav Vilímec všechny houslové koncerty tohoto světového umělce.

Letos vzpomínají bratři Vilímcové na českého houslového velikána Františka Ondříčka. Při příležitosti 100. výročí jeho skonu v italském Milánu se zaměřili na neprávem opomíjené Ondříčkovy skladby. V programu zmíní mimořádnou událost vztahu Ondříčka k Paganinimu, jehož "čarodějné" houslové umění bylo též inspirací pro název koncertu. Ukázka Foersterovy skladby Sonata quasi fantasia zdůrazní blízký vztah Františka Ondříčka s Josefem Bohuslavem Foersterem. Dalšími autory večera jsou František Benda a Edvard Grieg. Za virtuozní vrchol označují interpreti koncertu Ondříčkovu Českou rapsodii pro housle a klavír, vyznačující se vedle náročnosti obou partů mistrně skloubeným a dotvořeným celkem, z typicky českých národních motivů.

Soubory

Program koncertu 8. 10. 2022 - typ: DOC / velikost: 39.00K
Čarodějné housle plakát - typ: PDF / velikost: 748.33K